Τρίτη, 16 Απριλίου 2024 15:54

Οι τελευταίοι αγώνες του Γ.Σ.Α.Π.

Κορασίδες , Παγκορασίδες και Μίνι νίκησαν με πειστικό τρόπο , δείχνοντας στις
«μεγάλες» τον δρόμο. Να σημειωθεί ότι οι παγκορασίδες , στο πρωτάθλημα των
κορασίδων που συμμετέχουν, παίζουν πάντα με αντίπαλες μεγαλύτερης ηλικίας, εξ ού
και οι συνεχείς ήττες. Χθες όμως πανηγύρισαν έξαλλα την πρώτη νίκη τους επί των
κορασίδων του Χαραυγιακού. Τα μίνι πήραν την νίκη με ωραία εμφάνιση μετά από τρεις
παρατάσεις(!) και οι κορασίδες βρήκαν ξανά τον … ίσιο δρόμο επί των κορασίδων των
Μελισσίων. Δυστυχώς οι Νεάνιδες και οι Γυναίκες δεν μας έδωσαν ανάλογες χαρές. Ας
ελπίσουμε ότι θα μας τις δώσουν την επόμενη Κυριακή.
Αναλυτικά τα αγωνιστικά μας νέα είχαν ως κατωτέρω.

Α. ΓΥΝΑΙΚΕΣ

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ – ΓΣΑΠ: 62-52(18-18, 13-15, 14-12, 17-07)
Διαιτητές: Κουτίβης- Βαλουξής(αντικειμενικοί)
Είναι δύσκολο να εξηγηθεί η αιτία της ήττας αυτής. Η ομάδα μας καλά προετοιμασμένη, με
τον αέρα της νίκης επί του πρωτοπόρου Κρόνου την περασμένη Κυριακή, ενισχυμένη από
τις νεοφερμένες παίκτριες Σακουλάκη και Βούλγαρη μπήκε στο γήπεδο και ξεκίνησε τον
αγώνα αρκετά καλά και έκλεισε το α’ ημίχρονο προηγούμενη στο σκορ. Στο γ’ δεκάλεπτο και
μέχρι το 27’ προηγείτο συνεχώς και μάλιστα τότε ακριβώς άνοιξε την διαφορά στους έξι
πόντους(39-45). Και ενώ όλοι περιμέναμε μία ανάλογη συνέχεια, ξαφνικά … « έσβησαν τα
φώτα»! Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου μείναμε άποντοι , ενώ οι αντίπαλες ,
εκμεταλλευόμενες την αφλογιστία μας , ισοφάρισαν σε 45-45 και μπήκαμε στο δ’ δεκάλεπτο
σαν να είχαμε ήδη χάσει! Το αποτέλεσμα ήταν να έρθει η νίκη εύκολα και χωρίς κόπο για
τον Ιωνικό, αλλά και χωρίς εξήγηση για το δικό μας μπλακ-άουτ ! Έτσι χάσαμε μία καλή
ευκαιρία να εξασφαλίσουμε την τρίτη θέση και την συμμετοχή στα play-offs.Την επόμενη
Κυριακή πάμε στην ΑΕΚ Περιστερίου, η οποία έχει μπει αγριεμένη στον β’ γύρο του
πρωταθλήματος. Η νίκη είναι μονόδρομος, αν δεν θέλουμε να μπούμε σε περιπέτειες. Στο
χέρι μας είναι!

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ (Σκαλωμένος):  Καραβέλη 9(1), Καμπουράκη 14, Γούναρη 14(1), Ψωμά 9, Λέρη
Καλ. 2,  Ζίου 2, Λέρη Ουρ. 12 , Καλακώνα, Καρούσου, Τζίμα, Τζούβαλη.
ΓΣΑΠ (Ρουμπελάκης,Στρατής): Χατήρα 5, Σακουλάκη 4(1), Ακρίβου, Ευαγγελάτου 12(2),
Πολιτοπουλου 8, Τσέρου 4, Καράμπελα, Γρίσπου 9(1), Βούλγαρη 10(1)

Β. ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΣΚΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ 1 Η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ‘
ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΑ - ΓΣΑΠ: 45 -38 (6-16, 16-8, 14-4, 9-10)
Μετά από ένα καταπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο, ακολούθησαν δύο απολύτως καταστροφικά
και η διαφορά στο τέλος του 3 ου δεκαλέπτου ήταν στο -8. Το πρόβλημα δεν ήταν μόνον η
αναιμική επίθεση αλλά και η αποδιοργάνωση στην άμυνα. Η προσπάθεια του τελευταίου
δεκαλέπτου δεν έφερε αποτέλεσμα και τελικά η ήττα ήρθε φυσιολογικά. Επόμενος αγώνας
εντός έδρας με τον Αγ. Νικόλαο Παλλήνης.
ΓΣΑΠ(Στρατής) : Αλεξάνδρου 7, Παγίδα 9 (2),  Σινιώρη, Τουρλίδα, Δασκαλάκη 2,
Κοντογιωργάκη 2, Αραβανή 9 (1), Κεχρή, Λάσκαρη 1, Σινάνογλου Α. 5, Σταματοπούλου 3

Γ.ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α
ΓΣ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ – ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ:58-25 (7-11, 19-4, 11-7, 21-3)

Οι κορασίδες μας έβγαλαν αντίδραση και ξεκίνησαν με το δεξί στο δεύτερο γύρο του
Πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας. Παίζοντας δυνατά στην άμυνα, με ψυχή και πάθος όπως και
στην επίθεση, με όμορφες συνεργασίες και ομαδικό πνεύμα και σωστές επιλογές η ομάδα
μας έφθασε δίκαια στη νίκη. Συγχαρητήρια στις αθλήτριές μας για την εμφάνιση και στον
coach για την καθοδήγηση. Κορίτσια συνεχίστε έτσι με  πάθος και ψυχή, με μυαλό και
καρδιά, παίζοντας όλες για μια και μια για όλες! Καλωσορίζουμε επίσης τις αθλήτριες του
συλλόγου μας Φλωρεντία και Χρύσα οι οποίες αγωνίστηκαν για πρώτη φορά με τις
Κορασίδες μας. Η ομάδα ετοιμάζεται για τον επόμενο αγώνα εκτός έδρας με τον ΠΑΟ Δόξα
Βύρωνα το Σάββατο 21/1 στις 14:30.
ΓΣ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ (Στρατής Κ.): Αραβανή, Παγίδα, Λάσκαρη, Σινάνογλου Α., Σινάνογλου
Κ., Κοντογιωργάκη, Κεχρή, Αγριογιάννη, Σταυρακάκη, Αθανασοπούλου.

Δ.ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Β
ΓΣΑΠ Β - ΧΑΡΑΥΓΙΑΚΟΣ: 33-25 (2-5, 14-13 25-19, 33-25)
Νίκη στην χαραυγή του 2023!
Με το δεξί ξεκίνησε η ομάδα των Κορασίδων Β’ το 2023 κερδίζοντας στον τελευταίο αγώνα
του πρωταθλήματος την ομάδα του Χαραυγιακού με σκορ 33-25. Στον αγώνα του πρώτου
γύρου η ομάδα μας είχε ηττηθεί 34-22. Το ξεκίνημα του παιχνιδιού βρήκε μουδιασμένες τις
κορασίδες μας με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να λήξει με σκορ 2-5. Η συνέχεια, όμως,
του παιχνιδιού ήταν τελείως διαφορετική. Η ομάδα λειτούργησε καλά αμυντικά, μάζεψε τα
ριμπάουντ ενώ απέναντι σε άμυνα ζώνης βρήκε λύσεις τόσο κάτω από το καλάθι όσο και
από την περιφέρεια. Στην πίεση του Χαραυγιακού σε όλο το γήπεδο η ομάδα αντέδρασε με
ψυχραιμία αναγκάζοντας τον αντίπαλο προπονητή να επανέλθει στην ζώνη για να μην
μεγαλώσει ακόμη περισσότερο η διαφορά στο σκορ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα
κράτησε εύκολα το προβάδισμα και πήρε το παιχνίδι. Πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα
κορίτσια και στον coach οποίος δικαιώθηκε για την συμμετοχή της ομάδας στο τουρνουά
κορασίδων στο Σοφικό προκειμένου να κρατήσει τις αθλήτριες σε εγρήγορση και την ομάδα
σε αγωνιστικούς ρυθμούς.

ΓΣΑΠ (Τσίκος Νικόλαος) Μπουρμά, Τούτση, Ιωάννου, Κασκαβέλη, Λάσκαρη, Παραπαγκίδου,
Γρηγοριάδη, Νίκου, Ζαγλανίκη, Βερτοπούλου, Συρίγου
Ε. ΜΙΝΙ

Γ.Σ.Α.Π. – ΒΡΙΛΗΣΣΙΑΚΟΣ Α.Ο.
Την Κυριακή 15 Ιανουαρίου και μετά τη διακοπή για τις γιορτινές ημέρες των
Χριστουγέννων συνεχίστηκε το τουρνουά της ΕΣΚΑ για τα μίνι, με την 4 η αγωνιστική να μας
βρίσκει γηπεδούχους με αντίπαλο τον Βριλησσιακό Α.Ο. σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι.
Οι δύο αντίπαλοι έπαιξαν κάτω από πολύ τεταμένη ατμόσφαιρα, αφού η θέληση για τη νίκη
ήταν πολύ μεγάλη και από τις δύο ομάδες. Του λόγου το αληθές επιβεβαιώνουν οι τρεις
συγκλονιστικές παρατάσεις αλλά και το γεγονός ότι ίσως για πρώτη φορά υπήρξε τόσο
ένθερμη υποστήριξη από την εξέδρα και από ένα τμήμα μεγαλύτερων κοριτσιών του
Γ.Σ.Α.Π. (κορασίδες) για τις μικρότερες ηλικιακά συναθλήτριές τους. Η ομάδα μας κατάφερε
τελικά να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα σκορπίζοντας χαρά και ικανοποίηση στο σχεδόν
γεμάτο «Ζέτα Λαούδη».

Το ερχόμενο Σάββατο 21 Ιανουαρίου παίζουμε εκτός έδρας για το τουρνουά του Εσπέρου
με την ομάδα του Α.Ο.Ν.Α στην Αργυρούπολη και την Κυριακή 22 Ιανουαρίου επίσης εκτός
έδρας για το τουρνουά της ΕΣΚΑ με τον Φ.Ο. Τούφας στο Χαλάνδρι.
Γ.Σ.Α.Π. (Ναζίρη Κατερίνα) : Κυρκοπούλου, Πρίφτη, Χουρδάκη, Σεφερλή, Αθανασίου,
Φαρσάτη, Ζαβιτσιάνου, Μιχαλάτου, Καραδήμου, Ανδρέου, Καραπατή.