Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024 08:36

Οι τελευταίοι αγώνες του Γ.Σ.Α.Π για το 2022

Από το Δελτίο Τύπου του Γ.Σ.Α.Π

Το τελευταίο παιχνίδι της η ομάδα Γυναικών το έπαιξε στις 20/11 με τον Αιγέα στην Χίο. Έκτοτε
είχαμε υποχρεωτική αγωνιστική απραξία. Στις 4/12 ο αγώνας με την Τερψιθέα Γλυφάδας δεν
διεξήχθη επειδή τέσσερις αθλήτριές μας βγήκαν θετικές στον covid, ενώ την επόμενη
αγωνιστική(11/12) δεν αγωνιστήκαμε με τα Μελίσσια λόγω αποχής των κριτών. Έτσι η ομάδα μας
σχεδόν ένα μήνα τώρα δεν είχε παιχνίδια στα πόδια της και υποχρεώθηκε να δώσει δύο αγώνες
με τον Φοίνικα και την Τερψιθέα μέσα σε 4 ημέρες! Ήταν φυσιολογικό να παρουσιάσουμε
αδυναμίες και νευρικότητα. Αν προσθέσουμε και την αποχώρηση δύο παικτριών(Σλούκα και
Γεροντή) τότε μπορούμε σίγουρα να πούμε «τέλος καλό, όλα καλά», αφού και στους δύο αγώνες
πήραμε την νίκη και βελτιώσαμε την βαθμολογική μας θέση(3 η )!
Οι νεάνιδες , μετά από τις συνεχείς ήττες κατρακύλησαν στην 11 η θέση στις 14 ομάδες και
εκπέμπεται σήμα κινδύνου! Ενώ οι κορασίδες, παρά την τελευταία ήττα , παραμένουν στην 4 η
θέση και αντιμετωπίζουν με δικαιολογημένη αισιοδοξία τον καινούριο χρόνο.
Αναλυτικά τα αγωνιστικά μας νέα είχαν ως κατωτέρω.
Α. ΓΥΝΑΙΚΕΣ
18/12-ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΓΣΑΠ: 53-64 (06-21, 12-08, 19-17,16-18)
Διαιτητές: Πετράκης, Ψύχας(αρκετά καλοί)
Η ομάδα μας είχε να αντιμετωπίσει επί 40 λεπτά την άμυνα ζώνης που έπαιξε η αντίπαλη
ομάδα, λόγω των απουσιών που είχε εξαιτίας τραυματισμών. Κάναμε πολύ καλό ξεκίνημα
και αποκτήσαμε μια καλή διαφορά, στη συνέχεια όμως στο β δεκάλεπτο η αστοχία μας στο
σουτ και στις βολές έδωσε το δικαίωμα στην αντίπαλη ομάδα να επανακάμψει και να
διεκδικήσει την νίκη. Οι αντίπαλες μας πλησίασαν σε κάποιο σημείο του αγώνα και στους 4
πόντους, διατηρήσαμε όμως την ψυχραιμία μας και το προβάδισμα στο σκορ και τελικά
πήραμε το ροζ φύλλο, χάρις στην ευστοχία που ξαναβρήκαμε το τελευταίο δεκάλεπτο.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Αράπης): Σπυριδονίδου 2, Μαλλιαρού, Καρελά, Ευμορφοπούλου 18(1),
Βράκα 15(5), Λαουλάκου 6(2), Δανδουλακη 12(1).
ΓΣΑΠ (Ρουμπελάκης, Στρατής): Κακοσούρη, Χατήρα 1, Ακρίβου 2, Ευαγγελάτου 26(6),
Πολιτοπούλου 6, Σλούκα 2, Τσέρου 19(4), Καράμπελα, Γρίσπου 5(1), Κυρκοπούλου 3(1),
Κανιστρά.
22/12-ΓΣΑΠ – ΤΕΡΨΙΘΕΑ  ΓΛΥΦΑΔΑΣ: 48-44(11-6, 17-20, 09-07, 11-11)
Διαιτητές: Γέρος, Βαγγάλης(αρκετά σωστοί)
Οι ξαφνικές απουσίες-ιδιαίτερα της Σλούκα- επηρέασαν σημαντικά την ομάδα μας, η οποία
δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να βρει ρυθμό. Έτσι , παρά την καλή αμυντική της
απόδοση, υστέρησε τραγικά στον επιθετικό τομέα. Η αστοχία στο σουτ, ειδικά στο τρίποντο,
και στις βολές ήταν εκνευριστική. Πριν 4 ημέρες , εκτός έδρας με τον Φοίνικα πετύχαμε 12
τρίποντα και χθες μόλις ένα(1)! Νοιώθαμε , μετά το καλό πρώτο δεκάλεπτο, την ανάσα της
Τερψιθέας συνεχώς πολύ κοντά μας. Ευτυχώς κρατήσαμε το προβάδισμα και τελικά πήραμε
την νίκη. Ελπίζουμε τον καινούριο χρόνο σε κάτι καλύτερο, μια και στις 4/1 μας περιμένει το
πολύ δύσκολο παιχνίδι με τα Μελίσσια στην έδρα τους
ΓΣΑΠ (Ρουμπελάκης, Στρατής): Κακοσούρη, Κανιστρά, Χατήρα 4, Ακρίβου 12, Ευαγγελάτου
5, Πολιτοπούλου 6, Τσέρου 7, Καράμπελα 2, Γρίσπου 12(1), Κυρκοπούλου.
ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Βασιλάκος, Παππάς): Κορδαλή 10, Ξενιτοπούλου 6, Στεριοπούλου
8(2), Κουζούκα 2, Λαμπράκη 6, Φαρμάκη 3, Συγγρού 6, Τζέμη, Καντέλη 3, Σιδηροπούλου.

Β. ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΣΚΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ 1 Η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
19/12-ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ – ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ : 28-42 (8-13, 8-6, 3-13, 9-10)

Μέχρι το 2 ο λεπτό κράτησε το θαύμα οπότε προηγούμασταν με 4-0, με δύο συνεχόμενα
τρίποντα όμως η ομάδα των Μελισσίων πήρε το προβάδισμα. Χάρις όμως την καλή μας
άμυνα το ημίχρονο έκλεισε με μόλις 3 πόντους διαφορά δημιουργώντας κάποιες αμυδρές
ελπίδες, οι οποίες όμως εξαφανίστηκαν στο 3 δεκάλεπτο, καθώς η διαφορά δυναμικότητας
ήταν έκδηλη. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν περίπου φιλικό με πολλές αλλαγές και ευκαιρία
να παίξουν όλες οι παίκτριες. Επόμενος αγώνας η εμβόλιμη αναμέτρηση με τον Κρόνο την
Πέμπτη 22/12 στην έδρα τους.
Γ.Σ.Α.Π. (Στρατής): Αλεξάνδρου 4, Κοντογιωργάκη, Σινιώρη 2, Τουρλίδα 2, Λάσκαρη,
Αραβανή 6, Σινάνογλου Κ 2., Παγίδα , Σινάνογλου Α. 8, Σταματοπούλου 4, Τοτού, Κανιστρά
22/12-ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ - ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ : 50-35 (8-8, 12-5, 13-14, 17-8)
Η επιστροφή από τον Κρόνο ήταν μάλλον ανώμαλη. Το ξέσπασμα του 3 ου δεκάλεπτου έφερε
την διαφορά στους 6 πόντους, οπότε όλοι ελπίζαμε στην κερκίδα ότι με το θετικό
momentum θα μπορούσαμε να διεκδικήσουμε το παιχνίδι. Δυστυχώς τα πράγματα πήραν
την αντίθετη κατεύθυνση, και στα μέσα του 10λέπτου αντί να μειώσουμε στον πόντο η
διαφορά εκτοξεύθηκε στους 6 και από εκεί και μετά μας πήρε η κατηφόρα. Η επόμενη
αγωνιστική είναι χρεωστούμενη στις 4 Ιανουαρίου με τον ΠΑΟ και μετά επιστρέφουμε σε
κανονικό αγώνα με την ΑΕΝΚ.
ΓΣΑΠ (Στρατής) : Αλεξάνδρου 2, Σινιώρη, Τουρλίδα 2, Αραβανή 15, Σταματοπούλου 6,
Κοντογιωργάκη 7, Σινάνογλου Α. , Σινάνογλου Κ. 3 (1)
Γ.ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α
ΓΣ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ Α.Ο.:35-43 (9-12, 9-14, 10-6, 7-11)
Στα πλαίσια της 13ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Α Κατηγορίας η ομάδα των
Κορασίδων μας αντιμετώπισε τον Παναθηναϊκό. Από την αρχή ο αγώνας ήταν
συναρπαστικός με το σκορ κλειστό καθώς καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει με
διαφορά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο 5:49  πριν τη λήξη του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν
ισόπαλες 34-34. Στο τέλος ο αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες με την φιλοξενούμενη
ομάδα να παίρνει την νίκη με 35-43. Κορίτσια σας αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για το
πάθος σας και την αγωνιστικότητά σας και την εξαιρετική σας εμφάνιση παρά την απουσία
και της Μαργαρίτας (λόγω τραυματισμού) μιας εκ των βασικών παικτριών της ομάδας.
Συνεχίζουμε δυνατά καθώς η ομάδα μας παραμένει στη τετράδα των πρωτοπόρων του
Πρωταθλήματος. ΠΆΜΕ ΑΓΙΑ!!! ΠΆΜΕ ΚΟΡΊΤΣΙΑ!!! Επόμενος αγώνας εκτός έδρας με τον ΓΣ
Προμηθέα Χαλανδρίου το Σάββατο 7/1 στις 14:30.  ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΠΟ ΤΙΣ