Ένα πλούσιο σε δράση 15θήμερο για το Γ.Σ.Α.Π

Από το Δελτίο Τύπου του Γ.Σ.Α.Π

Ξεκινήσαμε με άσχημα αποτελέσματα. Η ομάδα των γυναικών ηττήθηκε μέσα στην έδρα
μας από τον νεοφώτιστο Ιωνικό Ν. Φιλαδέλφειας μετά από μία πολύ κακή εμφάνιση. Η
ήττα αυτή ήταν η τρίτη σε 4 επίσημους αγώνες και έφερε την παραίτηση του προπονητή
Δ. Χατήρα και την αντικατάστασή του με τον Γιώργο Ρουμπελάκη. Το ίδιο ΣΚ είχαμε ήττες
και από τις νεάνιδες και τις κορασίδες. Το επόμενο ΣΚ το κλίμα άλλαξε και οι ομάδες μας
συνέχισαν με νίκες. Να σημειώσουμε ακόμα ότι το τμήμα των ΜΙΝΙ μας ξεκίνησε
νικηφόρα την συμμετοχή του στο Τουρνουά του Έσπερου. Αναλυτικά τα αγωνιστικά μας
νέα είχαν ως κατωτέρω.

Α. ΓΥΝΑΙΚΕΣ
ΓΣΑΠ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ: 42-50 (12-19, 14-08, 09-15, 07-08)
Διαιτητές: Παπαδόπουλος, Πετράκης(καλοί)
Ένας αγώνας που δεν θέλουμε να τον θυμόμαστε.
ΓΣΑΠ (Χατήρας , Στρατής): Κακοσούρη, Κανιστρά, Χατήρα 6 , Γεροντή 6, Ακρίβου 2,
Ευαγγελάτου 3 , Πολιτοπούλου 2 , Σλούκα 4 , Τσέρου 10 ,Καράμπελα, Κυρκοπούλου 3(1),
Γρίσπου 6
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ(Σκαλωμένος) : Σούλη, Καραβέλη 6, Ρομποτή 2, Καμπουράκη 12(1), Καρούσου,
Ψωμά 7, Λέρη  Κ. 3, Ζίου 2, Αντωνοπούλου, Τζούβαλη, Λέρη Ο. 18(1) Καλακώνα.
ΓΣΑΠ – ΑΕΚ Περιστερίου: 46-38(13-5, 14-12, 11-08, 08-13)
Διαιτητές: Χρόνης-Παπανικολάου(μέτριοι)
Η ομάδα και πάλι κινήθηκε σε ρηχά νερά. Φτωχή επιθετικά, αλλά κερδίσαμε γιατί
κρατήσαμε την αντίπαλη ομάδα σε χαμηλό σκορ. Η ομάδα προπονήθηκε και κατέβηκε στον
αγώνα από τον τεχνικό μας διευθυντή Νίκο Τσίκο με βοηθό τον Κώστα Στρατή, τους οποίους
ευχαριστούμε για την βοήθεια που δίνουν, μέχρι να αναλάβει πλήρως ο Γιώργος
Ρουμπελάκης . Την επόμενη Κυριακή ταξιδεύουμε στην Χίο όπου θα αντιμετωπίσουμε τον
Αιγέα.
ΓΣΑΠ (Τσίκος – Στρατής): Κακοσούρη, Κάνιστρα, Χατήρα 9(2), Γεροντή, Ακρίβου 4,
Ευαγγελάτου 7(1), Πολιτόπουλου 10, Σλουκα 8(2), Τσέρου 6, Καράμπελα, Γρίσπου 2,
Κυρκοπούλου.
ΑΕΚ Περιστερίου (Ζαχαρίας – Καραγιάννης): Μαλαπάνη, Ιατρίδη, Καλαντζή 9(3), Καίσαρη
11, Ράπτη 2, Ναού, Γιακαλου, Θόρια, Κοντογεώργου, Παπαμαρκάκη 2,Τζίβα 11, Γαβαλά 3.

Β. ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΣΚΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ 1 Η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ - ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ : 61-36(19-9, 11-9, 17-6, 14-12)
Πληρώσαμε τις απουσίες...
Με 5 απουσίες βασικών παιχτριών, είναι προφανές ότι πήγαμε στο γήπεδο του Ιάσωνα
Κολωνού με χαμηλές προσδοκίες. Η διαφορά των δύο ομάδων ήταν εμφανής, παρόλα αυτά
τα κορίτσια μας το παλέψανε και όποτε βρήκανε ευκαιρία (στο 2ο και 4ο δεκάλεπτο)
προσπάθησαν να ακολουθήσουν. Το τελικό αποτέλεσμα είναι δίκαιο, χωρίς όμως να
αποτυπώνει την διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, στην έδρα μας ελπίζουμε να
είμαστε πλήρεις και να δείξουμε τα δόντια μας... Την άλλη Δευτέρα επιστρέφουμε σπίτι μας
αντιμετωπίζοντας τον Ιωνικό, με στόχο να επιστρέψουμε στις νίκες.
ΓΣΑΠ (Στρατής) : Κανιστρά 4, Σινιώρη 2, Τοτού, Τουρλίδα 6 (2), Αραβανή 9 (1),
Σταματοπούλου 10, Σινάνογλου Κ., Παγίδα , Σινάνογλου Α. 4, Λάσκαρη, Κεχρή Δ., Κέντρου
Μ.

ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ : 44-32 (8-12, 8-4, 17-9, 11-7)
Θα έπρεπε να είναι ένα εύκολο βράδυ.
Ρεσιτάλ ευγένειας έδωσαν οι παίχτριες μας στο πρώτο δεκάλεπτο αφού αμύνθηκαν με τα
μάτια, και επέτρεψαν στις παίχτριες του Ιωνικού να προηγηθούν. Από το δεύτερο
δεκάλεπτο και μετά η άμυνα μας μίλησε και τα πράγματα μπήκαν στην θέση τους. Οι 12
πόντοι της τελικής διαφοράς είναι λίγοι για την διαφορά δυναμικότητας, οφείλονται όμως
στην χαλάρωσή των παιχτριών μας στο τέλος, αλλά και στην επιμονή των μόλις 7 κοριτσιών
του Ιωνικού που πάλεψαν το παιχνίδι μέχρι το τέλος. Ραντεβού την άλλη Δευτέρα στο
Κορωπί απέναντι στον Λέοντα.
ΓΣΑΠ (Στρατής) : Κανιστρά, Σινιώρη, Τοτού 2, Τουρλίδα 2, Αραβανή 18(2), Σταματοπούλου
4, Παγίδα , Σινάνογλου Α. 8, Αλεξάνδρου 1, Κεχρή Δ., Κεισόγλου 9(1).

Γ.ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α
AO ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑΣ - ΓΣ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ: 40-28 (8-8, 10-7, 16-4, 6-9)
Η ομάδα των ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ αντιμετώπισε το Σάββατο 5/11 εκτός έδρας μία εκ των
πρωτοπόρων στη βαθμολογία για την 7η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος Α' Κατηγορίας. Οι
αθλήτριές μας πάλεψαν από την αρχή του αγώνα, παρά την απουσία βασικών παικτριών
λόγω τραυματισμών, όπως δείχνει και το σκορ 18-15 στη λήξη του ημιχρόνου. Στο δεύτερο
ημίχρονο η κούραση και τα λάθη της ομάδας μας αλλά και κάποια εύκολα καλάθια από
τους γηπεδούχους είχαν σαν αποτέλεσμα να φθάσει η διαφορά στους +15 στο τρίτο
δεκάλεπτο όπου ουσιαστικά κρίθηκε ο αγώνας. Η ομάδα μας στο τελευταίο δεκάλεπτο
πάλεψε όμως δεν κατάφερε να γυρίσει το ματς. Μαθαίνουμε από τα λάθη μας και
συνεχίζουμε με περισσότερο πείσμα αφού άλλωστε θα συναντηθούμε ξανά στο 2 ο γύρο! Το
πρωτάθλημα είναι ένας μικρός μαραθώνιος και έχουμε πολύ δρόμο μέχρι το τέλος καθώς
είμαστε μόλις στην 7 η αγωνιστική (συνολικά 26 αγωνιστικές). Η ομάδα μας προετοιμάζεται
για τον επόμενο αγώνα στο γήπεδό μας με τον ΑΡΗ ΧΟΛΑΡΓΟΥ το Σάββατο 12/11 στις 18:00.
ΓΣΑΠ (Στρατής Κ.): Αραβανή, Κεχρή, Σινάνογλου Α., Σινάνογλου Κ., Παγίδα, Αγριογιάννη,
Μαρτάκη, Κουκουμέλη, Λάσκαρη, Κοντογιωργάκη.

ΓΣ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ- ΆΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ: 55-34 (17-5, 9-13, 15-5, 14-11)
Η ομάδα των Κορασίδων Α' αντιμετώπισε το Σάββατο 12/11 εντός έδρας την γειτονική
ομάδα του Άρη Χολαργού για την 8 η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η ομάδα μας από την
αρχή μπήκε δυναμικά με πίεση στην άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση κλείνοντας το
πρώτο δεκάλεπτο με τη διαφορά στο +12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι αθλήτριες μας
χαλάρωσαν αμυντικά επιτρέποντας στην φιλοξενούμενη ομάδα να πετύχει κάποια καλάθια
κυρίως μέσα στη ρακέτα μειώνοντας τη διαφορά στη λήξη του ημιχρόνου στο +8. Στο τρίτο
δεκάλεπτο η ομάδα μας ήταν κυρίαρχη με καλές συνεργασίες καθαρίζοντας τα ριμπάουντ
οπότε και ουσιαστικά κρίθηκε το ματς αφού η διαφορά έφθασε στους +18. Στο τέλος του
αγώνα όλοι έδωσαν ένα γερό χειροκρότημα και συγχαρητήρια στις αθλήτριες μας και στον
coach για την πολύ καλή εμφάνιση και το αποτέλεσμα. Μπράβο Κορίτσια! Συνεχίζουμε με
επόμενο σταθμό το εκτός έδρας παιχνίδι με τον Ιωνικό Ν. Φιλαδελφείας το ερχόμενο
Σάββατο 19/11 στις 18:00.

ΓΣ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ (Στρατής Κ.): Κεισόγλου, Αραβανή, Σινάνογλου Α., Σινάνογλου Κ.,
Παγίδα, Κοντογιωργάκη, Κεχρή, Αγριογιάννη, Μαρτάκη, Κουκουμέλη, Λάσκαρη.
Β. ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Β
ΧΑΡΑΥΓΙΑΚΟΣ ΑΣΚΗ– ΓΣ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ Β: 34-22 (10-2, 26-7, 31-15, 34-22)

Το Σάββατο 5 Νοεμβρίου διεξήχθη ο αγώνας της 7ης αγωνιστικής μετά από σχεδόν ένα
μήνα απουσίας από το πρωτάθλημα καθώς στις δύο προηγούμενες αγωνιστικές οι
αντίπαλες ομάδες δεν κατέβηκαν ενώ μεσολάβησε και το τριήμερο της 28 ης Οκτωβρίου. Η
ομάδα μας μπήκε στο παιχνίδι χωρίς συγκέντρωση με αποτέλεσμα στο πρώτο δεκάλεπτο να
βάλουμε μόνο ένα καλάθι. Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξε αντίδραση από την ομάδα μας, όχι
όμως ικανή να καλύψει το χαμένο έδαφος του πρώτο ημιχρόνου καθώς είχαμε πολλά
άστοχα σουτ απέναντι στην άμυνα ζώνης του αντιπάλου, ενώ η ομάδα δεν κατάφερε να
περιορίσει το γκαρντ του Χαραυγιακού που ήταν εξαιρετικά εύστοχο πίσω από την γραμμή
του τρίποντου.
ΓΣΑΠ (Τσίκος Νικόλαος) Τούτση, Ανδρεούλη, Ιωάννου, Κασκαβέλη, Λάσκαρη,
Παραπαγκίδου, Σταυρακάκη, Ζαγλανίκη, Βερτοπούλου, Συρίγου, Αθανασοπούλου.
ΑΟ ΔΑΦΝΗΣ– ΓΣ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ Β: 38-32 (8-7, 19-13, 26-20, 38-32)
Το περασμένο Σάββατο διεξήχθη ο αγώνας της 8ης αγωνιστικής στην οποία η ομάδα μας
μπήκε στο γήπεδο με περισσότερη αυτοσυγκέντρωση από τους προηγούμενους αγώνες.
Ωστόσο, στο δεύτερο τετράλεπτο τα προβλήματα της ομάδας κυρίως στην άμυνα έδωσαν
την ευκαιρία στον αντίπαλο να αποκτήσει μία διαφορά έξι πόντων που την κράτησε μέχρι
τέλους. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα μπήκε πιο δυνατά, αλλά καλάθια των αντιπάλων
σε καθοριστικά σημεία του παιχνιδιού και μια σειρά λαθών της ομάδας μας δεν της
επέτρεψαν να διεκδικήσει το παιχνίδι. Με περισσότερο καθαρό μυαλό η ομάδα θα είχε
πάρει το ροζ φύλλο του αγώνα.
Για την 9 η αγωνιστική η ομάδα μας αντιμετωπίζει στις 19/11 τον ΠΑΟ ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΑΘΗΝΩΝ –
ΔΑΦΝΗΣ σε αγώνα εντός έδρας.
ΓΣΑΠ (Τσίκος Νικόλαος) Τούτση, Ιωάννου, Κασκαβέλη, Λάσκαρη, Παραπαγκίδου,
Σταυρακάκη, Γρηγοριάδη, Νίκου, Ζαγλανίκη , Βερτοπούλου, Συρίγου, Αθανασοπούλου.
Ε.ΜΙΝΙ – ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΕΣΠΕΡΟΥ

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ - Γ.Σ.Α.Π.
Σαρωτικό ήταν το πέρασμα της ομάδας μας από το κλειστό του Μοσχάτου την Κυριακή
13/11 αφού τα κορίτσια μας έπαιξαν καταπληκτικό μπάσκετ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα
με αντίπαλο την Ελευθερία Μοσχάτου. Με άμυνα από ατσάλι και με πολύ συγκεντρωμένο
μυαλό στην επίθεση, που απέφερε ασύλληπτη ευστοχία, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με
πολύ μεγάλη διαφορά και έτσι να βάλουν τις βάσεις για μια από τις πιο δυνατές παρουσίες