Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024 11:57

Πρόκριση στην παράταση για τον Πήγασο

pigasos

Ένα ματς διαφήμιση για το ποδόσφαιρο σάλας, δύο ομάδες που προσέφεραν ένα εξαιρετικό θέαμα και ένα απίστευτο σε εξέλιξη προημιτελικό για το Κύπελλο Ελλάδας. Ο Πήγασος Αγίας Παρασκευής επικράτησε 9-7 στην παράταση της Σαλαμίνας και πέρασε στην τετράδα, λίγες ημέρες μετά την εξασφάλιση της παραμονής στη Stoiximan Futsal Super League.

Ο αγώνας έληξε 5-5 στην κανονική του διάρκεια και ενώ στο φινάλε του πρώτου μέρους οι νησιώτες προηγήθηκαν με 2-1, στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης η ομάδα του Διονύση Νικολακόπουλου βρέθηκε μπροστά με 7-5, αλλά οι παίκτες του Αυγουστίνου Κάτσαρη σημείωσαν τέσσερα αναπάντητα γκολ και έφεραν… τούμπα το ματς, παίρνοντας μια μεγάλη πρόκριση.

Το παιχνίδι είχε εναλλαγές στο σκορ, είχε ευκαιρίες πέρα από τα 16 γκολ που σημειώθηκαν και οι παίκτες των δύο ομάδων έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό. Ο κάπτεν του Πηγάσου, Καπρής, πέτυχε χατ τρικ, δυο γκολ σημείωσε ο Κοτσώνης και από ένα οι Σουλής, Νογκάρο (μακρινό πέναλτι), Χαραλαμπίδης και Ατσόγλου.

Στον αντίποδα, ο Φιλίππου βρήκε τρεις φορές τον δρόμο για τα αντίπαλα δίχτυα, δύο ο Κανέλλος, μια ο Καραγκιοχτσής, ενώ σημείωσε και ένα αυτογκόλ ο Οικονόμου. Ο Πήγασος διάγει μια ονειρεμένη περίοδο, αφού πέτυχε τον στόχο της παραμονής και συνάμα προχωράει στο Κύπελλο, ενώ η Σαλαμίνα θα ξεκινήσει το “χτίσιμο” για την επόμενη αγωνιστική περίοδο.

Πηγή: Futsalhellas.com