Εκτύπωση

Την πρόκριση στους 4 του Κυπέλλου ΕΠΣΑ πανηγύρισε η Santa!

on .

agia paraskevi xaravgiakos kypello

Σε ένα ματς που έσπασαν καρδιές αλλά που κράτησε το ενδιαφέρον και την θερμοκρασία στα ύψη, παρόλο τις χαμηλές θερμοκρασίες που επικρατούσαν, η ομάδα της Αγίας Παρασκευής πήρε στα πέναλτι το εισιτήριο για τους ''4'' του κυπέλλου της ΕΠΣΑ και πλέον βρίσκεται στην ημιτελική φάση του θεσμού μαζί με την Κηφισιά, τον Άρη Πετρούπολης και τους Αγίους Αναργύρους.

Αγ. Παρασκευή - Χαραυγιακός 1-1 (πέναλτι 7-6)

Στο πρώτο ημίχρονο και οι δυο ομάδες πραγματοποίησαν ένα αναγνωριστικό παιχνίδι με λίγες αξιόλογες φάσεις και κλειστές άμυνες με την ομάδα μας να διατηρεί μια ελαφριά υπεροχή.

Στο δεύτερο όμως ημίχρονο έγινε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι με την Σάντα να πιέζει τους φιλοξενούμενους αλλά στο 68' να βρίσκεται πίσω στο σκορ με το γκολ του Κασσιανού.

Παίζοντας ψύχραιμα, δυνατά με ιδιαίτερη σοβαρότητα και με τη βοήθεια του κόσμου, οι παίκτες του Δημ. Κωνσταντόπουλου πολύ γρήγορα ισοφάρισαν στο 74' με τον Λαζόπουλο μετά απο εξαιρετική σέντρα του αρχηγού της Γ. Τζίτζη.

Στο τέλος της κανονικής διάρκειας και οι δυο ομάδες έμειναν με 10 παίκτες μετά τις αποβολές των Σκούρα (Αγ. Παρασκευή) στο 85΄και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τουγουντζόγλου (Χαραυγιακός).

Στην παράταση το αποτέλεσμα παρέμεινε 1-1 και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι όπου οι δύο ομάδες εκτέλεσαν από εννέα πέναλτι και οι μεν γηπεδούχοι ευστόχησαν στα επτά, ενώ οι φιλοξενούμενοι σε έξι και διαμορφώθηκε έτσι το τελικό 7-6 όπου η ομάδα μας πήρε το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΑ και έκλεισε την χρονιά έχοντας μόνο επιτυχημένα αποτελέσματα σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: (ΔΗΜ.ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ) Τικταπανίδης, Χατζίου, Παναγόπουλος, Δρόσης (70’ Σκούρας), Βελέτζας, Παπαευθυμίου (72’ Τσοπανάκος), Τζίτζης, Μαυροματάκης, Κοβάνης, Λαζόπουλος (84’ Σκλαβενίτης), Ντιντίφας (56’ Mπέκος).

ΧΑΡΑΥΓΙΑΚΟΣ: (ΡΟΠΑΣ-ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ) Βακερλής, Μαραγκουδάκης, Βλαχάς (59’ Τάγκαλος), Βαζούκης, Αναστασόπουλος, Τουγουτζόγλου, Κασσιανός, Ρόπας, Γιαννόπουλος (81’ Καλλιμάνης), Παρασκευόπουλος, Φερεντίνος (101’ Κουντουριώτης).

90' κανονική διάρκεια αγώνα
30' παράταση
1-1 κανονική διάρκεια και παράταση
7-6 στα πέναλτι

Δείτε παρακάτω βίντεο με το τελευταίο εύστοχο πέναλτι της ομάδας μας και τους πανηγυρισμούς που ακολούθησαν: