Εκτύπωση

Σαρωτικές στην πρεμιέρα οι Γυναίκες της Αγίας Παρασκευής

on .

gynaikes santa

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τη γυναικεία ομάδα της Αγίας Παρασκευής στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, καθώς επιβλήθηκε με σκορ 8-2 της ομάδας του Άρη Κορίνθου.

Αγία Παρασκευή - Άρης Κορίνθου 8-2

Η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ δυνατά και μόλις στο 8' η Βάσω Πετράκη με δυνατό σουτ θα κάνει το 1-0! Στο 12' η ίδια θα διπλασιάσει με κοντινή κεφαλιά προλαβαίνοντας την έξοδο της Κοτσώνη.

Στο 20' η Πετράκη θα κάνει το χατ-τρικ όταν με καταπληκτικό απευθείας φάουλ θα περάσει την μπάλα πάνω από το τείχος στέλνοντάς την στο δεξί 'παραθυράκι' της Κοτσώνη που έκανε υπερπροσπάθεια για να καταφέρει να βρει την μπάλα. Ο Άρης θα μειώσει προσωρινά σε 1-3 με απευθείας συρτό φάουλ της Βαρσάμη στο 30'.

Η Ελπίδα Μπριασούλη λίγο αργότερα στο 37', με εντυπωσιακή 'βολίδα' από σαράντα μέτρα θα πετύχει το 4-1 για την Αγία Παρασκευή βάζοντας το καλύτερο γκολ της αναμέτρησης. Το ημίχρονο θα κλείσει στο 4-1 για την Αγία Παρασκευή η οποία αξίζει να αναφέρουμε πως είχε και δύο δοκάρια.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε, η SANTA ήταν αυτή που είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και την κατοχή παρότι ο Άρης προσπάθηκε και ήταν πιο ουσιαστικός στην κόντρα επίθεση. Στο 49' η Μπριασούλη θα υποπέσει σε πέναλτι, το οποίο θα μετατρέψει σε γκολ και πάλι η Βαρσάμη για τον Άρη Κορίνθου γράφοντας το 4-2.

Στο 59' η νεαρή επιθετικός Λουκία Πρίφτη θα ανοίξει και αυτή λογαριασμό για την φετινή περίοδο κάνοντας το 5-2 ενώ στο 75' η ίδια θα διπλασιάσει τα τέρματά της γράφοντας το 6-2 για την Αγία Παρασκευή.

Η Βάσω Πετράκη στο 78' με δυνατό δεξί σουτ έξω από την περιοχή κάνει το 7-2 και προσωπικό καρέ ενώ στο 86' η Μικελίνα Στεφανοπούλου με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή σφραγίζει την πρώτη φετινή νίκη γράφοντας το 8-2!

Ο προπονητής της ομάδας μας επέλεξε στην αρχική ενδεκάδα τις αθλήτριες:
1. Πετσετάκη, 2. Γατή, 3. Μπριασούλη, 4. Βιτούλα, 5. Βασιλακάκου, 6. Πέιου, 7. Πρίφτη, 8. Παρμαξή, 9. Πετράκη, 10. Καμαριανού και 11. Πλιασά.

Στο 46' η Στεφανοπούλου πήρε την θέση της Πλιασά, ενώ στο 65' η νεαρή Γούλια (ντεμπούτο) αντικατέστησε την Παρμαξή. Στο 72' ο προπονητής της Αγίας Παρασκευής έδωσε την ευκαιρία και σε άλλες δύο νεαρές που προέρχονται από την ομάδα Κορασίδων να πάρουν συμμετοχή με την ομάδα Γυναικών. Η Μαρία Σταμπουλή πήρε τη θέση της Πέιου και η Ευγενία Μακρή τη θέση της Γατή.

Την επόμενη αγωνιστική (5/11) η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Πήγασο Θριάσιου για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος.